Kathrine er ny kommunikationsansvarlig i Mission Afrika

Mission Afrika har fra 1. december ansat Kathrine Wanninger i kommunikationsafdelingen. Helt ny er hun dog ikke, da hun har været med på sidelinjen gennem flere år. Nu faldt brikkerne på plads til en fastansættelse, og vi er glade for at byde officielt velkommen til Kathrine, som allerede er godt i gang med arbejdet.

Kathrine kommer med en god portion erfaring som kommunikationsansvarlig i blandt andet DanskOase og Foreningen Agape. Tilbage i 2022 sagde hun første gang goddag til Mission Afrika som konsulent med fokus på rekruttering af frivillige til genbrugsbutikkerne via annoncering på sociale medier. Siden er det blevet til flere samarbejdsflader, og Kathrine har af et par omgange vikarieret for forskellige medarbejdere i kommunikationsteamet. 

Med andre ord så føles det ret naturligt at møde Kathrine på gangen 😊

“Vi kender allerede Kathrine som en dygtig skriftlig kommunikator,” siger generalsekretær Daniel Toft Jakobsen. “Hun har sans for de finere balancer og signaler i det, der kommunikeres, og hun er god til at gøre stoffet indbydende og let læseligt.”

Kathrine beskriver sig selv som lidt en ordnørd. “Jeg er jordens største hjemmebøf, og har som regel gang i flere bøger på én gang. Min mand og min hund er mere outdoorsy, så de sørger for, at jeg også kommer lidt ud,” fortæller hun.

“Fordybelse og specialisering giver energi,” afslører Kathrine. “Men der skal også handling på. Jeg ser især frem til at fortælle historier om vores internationale udviklingsprojekter, så alle kan følge med i arbejdet og den forskel, det gør for mennesker. Magasinet og nyhedsmailen bliver to vigtige kanaler at holde øje med. Men mange af historierne har også en bredere samfundsmæssig appel med potentiale til at blive fortalt i eksterne medier.”

Kathrine har i øvrigt sin egen virksomhed, hvor hun hjælper forskellige kunder med kommunikation og markedsføring. Der bliver dog skruet gevaldigt ned for aktiviteterne i virksomheden, nu hvor tiden skal bruges i Mission Afrika. Frivilligt arbejde fylder som regel også en del, fortæller Kathrine. For tiden er hun brevkasserådgiver og menighedsrådsformand.

Og så er hun netop nu i gang med at læse Bastian Overgaards bøger om støjfri ledelse, for som hun siger: “Idéen om at vi opnår mere, ved at snakke mindre, tiltaler mig.”