Niels Rønnest 07.08.1929 – 17.04.2025

Niels Rønnest. Født 07-08-1929

Tidl. missionær i Nigeria, Niels Rønnest er afgået ved døden 95 år gammel efter tiltagende svagelighed.

Niels Rønnest blev antaget af Sudanmissionen (Mission Afrika) sammen med sin kone, Karen i 1961. De rejste til England i 1962 på sprog- og missionskursus og derefter senere på året til Kristi Lutherske Kirke i Nigeria, hvor de begyndte deres tjeneste i FDF (Boys’ Brigade) med bopæl i Jimeta. Niels havde været meget engageret i sin fritid i FDF i Danmark, så han ønskede at komme ud for at udføre en lignende tjeneste på fuld tid i kirken i Nigeria. Han arrangerede kurser for nigerianske FDF-ledere og lejre for et utal af nigerianske drenge og unge, der dermed fik en oplevelse for livet og blev knyttet til kirken.

Niels Rønnest fik først uddannelse som skibssnedker og senere som lærer. Så det var tillige nærliggende, at han og Karen blev stationsmissionærer med den praktiske og teoretiske uddannelse, Niels havde. Derfor blev de placeret i Dashen i årene 1966-71. Som stationsmissionær støttede Niels evangelister og præster i distriktet. Som leder af evangelistskolen begyndte han med at undervise nigerianere i at være ungdomsledere, og senere blev det til almen undervisning på evangelistskolen, han tog på prædiketure, han var leder, når bygninger på stationen skulle vedligeholdes, eller der skulle bygges nyt. Og sådan kunne vi blive ved. Det var ret så omfattende at være på en station, men Niels og Karen trivedes med det. Han blev ordineret som præst sammen med 13 nigerianere i Kristi Lutherske Kirke i Nigeria i 1967, idet det var menighederne i Dashen distrikt, der havde kaldet ham til tjenesten. Niels og Karen gjorde et stort stykke arbejde og var meget afholdt af afrikanerne.

Derfor var det med vemod, at de måtte rejse hjem i 1971, da et af børnene ikke kunne tåle klimaet. Vi kan roligt sige, at Niels kom aldrig hjem. Selv om han kom ind i et meget meningsfyldt arbejde som sognepræst herhjemme og gjorde det godt, forblev hans sjæl i Afrika. Det var dér, han hørte hjemme!

Derfor kunne det ikke være bedre, da de fik mulighed for at komme til at gøre tjeneste i Nigeria igen, efter at de var gået på pension. I årene 1991-93 var de ansat ved Bronnum Lutheran Seminary på Mbamba, hvor Niels underviste kommende præster.

Både før og efter det sidste ophold i Nigeria var Niels Rønnest også meget engageret i mission i Danmark. Det var i stiftsudvalg, som stiftspræst for Ydre Mission og desuden direkte i Mission Afrikas frivillige arbejde så længe, som kræfterne slog til.

Der er grund til at sige hjertelig tak for den tjeneste, Niels Rønnest har ydet ude og hjemme.

Æret være Niels Rønnests minde!

Vagn Ove Høgild

KLIK OG LÆS FLERE ARTIKLER

Mindeord: Gert Debel

15. januar 2024|0 Comments

Gert Debel (01.02.1931 – 01.12.2023) Tidl. missionær Gert Debel er afgået ved døden knap 93 år gammel efter længere tids svagelighed. Gert var missionær sammen med sin kone Birthe i

Mindeord: Hans Chr. Kallesø

31. oktober 2023|0 Comments

Hans Christian Kallesø (08.08.1939-07.10.2023) Tidl. sudanmissionær Hans Chr. Kallesø er afgået ved døden 84 år gammel efter flere års svagelighed. Hans Kallesø blev sammen med sin kone, Maren udsendt til